Вентиляція

Вентиляційна система - одна з найважливіших в сучасному будинку. Якщо вона діє спільно з системами опалення та кондиціонування повітря, то протягом всього року в приміщеннях підтримується найбільш сприятливий і комфортний мікроклімат. Влітку для переважної більшості людей оптимальні температура 22-24 ° С, відносна вологість 30-60%, рухливість повітряної маси не більше 0,2 м / с. Взимку ці показники рівні відповідно 20-22 ° С, 30-45% і 0,1-0,15 м / с.

Підготовка повітря в будинку, безпосередньо виконувана системою вентиляції, полягає в забезпеченні необхідної температури вступника в будинок свіжого повітря і в підтримці на прийнятному рівні концентрації шкідливих речовин. Найчастіше це запахи кухні, продукти згоряння масла, газу, гасу, вугілля, дим від сигарет. Крім того, оточуючі нас предмети (меблі, побутова техніка, меблі з ДСП, вологі килимові покриття, різні будівельні та оздоблювальні матеріали та ін.) Виділяють небезпечні для здоров'я хімічні елементи. Та й кожен домочадець за годину виділяє з легень у повітря близько 16 кубічних дециметрів вуглекислого газу.

Типи систем вентиляції:

1. Природна система вентиляції

ВентиляціяВиникає за рахунок різниці температур зовнішнього повітря і приміщенні, зміни тиску в залежності від висоти будівлі і внаслідок дії вітру.

Повітря, що видаляється з кімнат, відшкодовується за рахунок вуличного, що надходить через щілини у вікнах, дверях і т.п. При використанні подібної системи вентиляції - приплив повітря забезпечується за рахунок відкриття вікон, дверей, а відтік - через вентиляційні канали, традиційно розташовані в санвузлах і кухні.

Термодім - сучасна монолітна конструкція, в якій використовуються герметичні склопакети, і ні про які щілинах і неконтрольованих втрат повітря мова йти не може. Таким чином, природна вентиляція, яка сильно залежить від зовнішніх умов, може виявитися неефективною.

Для збільшення амплітуди руху повітряних мас в будинках, де використовується природна система вентиляції, встановлюють спеціальні припливні пристрої (припливні клапани, кліматичні клапани, вентиляційні клапани). Вони відповідають за забезпечення припливу повітря в приміщення. Дані пристрої підрозділяються на два типи: віконні та стінові.

Віконні припливні пристрої монтуються у верхній частині вікна і забезпечують витрату повітря від 5 до 50 м3 / год при 10 Па.

Вентиляція

Стінові припливні пристрої монтуються в стіні, на висоті приблизно 2,2 метра, і забезпечую витрата повітря від 5 до 40 м3 / год при 10 Па. Крім різниці в обсязі вхідного повітря, припливні пристрої розрізняються по звукоізоляційним характеристикам.

Якщо для віконних пристроїв цей показник лежить в діапазоні від 33 до 42 Дб, то стінові припливні пристрої забезпечують від 33 до 52 Дб при максимальному відкритті. При виборі того чи іншого пристрою слід також брати до уваги технічні особливості монтажу.

Якщо для установки віконного припливного пристрою, буде потрібно фрезерувати паз в стулці, або імпості самого вікна, що займає не більше 30 хвилин, то для монтажу стінового припливного пристрою буде потрібно трохи більше часу і спеціальне обладнання, здатне виконати у зовнішній стіні отвір діаметром не менше 100 мм.

ВентиляціяУ Франції і Швеції за останні 50 років набули поширення системи вентиляції з механічною витяжкою за допомогою низьконапірних вентиляторів з приміщень кухонь і санвузлів і природним припливом в житлові кімнати за допомогою припливних клапанів.

Таке рішення цілком прийнятно з точки зору забезпечення якості мікроклімату і виправдано в масовому житловому будівництві, але не ідеально з точки зору оптимізації енергоспоживання: навіть в умовах Центральної Європи для виключення неприємного впливу струменя холодного припливного повітря безпосередньо у клапана потрібна установка опалювального приладу, розрахованого на відносно високу пікове навантаження.

2. Штучна (механічна) система приточно-витяжной вентиляції

Система механічної припливно-витяжної вентиляції, як правило, складається з блоків обробки повітря і автоматики, а також допоміжного обладнання - пристроїв для забору зовнішнього повітря, його транспортування і розподілу по приміщеннях, а також видалення за межі житлової зони рециркуляційного (який побував в приміщеннях) повітря .

Вентиляція

З метою мінімізації енергоспоживання прийнято використовувати блоки обробки, оснащені рекуператором (теплоутілізатором), завдяки якому тепло або холод повітря, що залишає будинок по каналах витяжної вентиляції, передається свіжому повітрю приточування.

Слід зазначити, що блоки обробки повітря з рекуператором тепла чудово підходять для використання в котеджах. Модуль має відносно невеликі габарити, що важливо при виборі місця для його установки.

Для розміщення вентиляційного обладнання в котеджі, як правило, не передбачається спеціального приміщення, і обладнання доводиться розташовувати на горищі, в підвалі або в передпокої над підвісною стелею. Установка, підключення і налагодження блоку не пов'язані з будь-якими проблемами. Електрична потужність встановлення не перевантажує проводку заміського будинку. У блоках використовуються малошумні вентилятори.

Застосування механічної припливно-витяжної вентиляції створює передумови для подальшого зменшення витрат енергії на підігрів (або охолодження) припливного повітря за рахунок використання теплоти повітря, що видаляється за допомогою теплообмінників. Вони дозволяють утилізувати від 75 до 95% витрат енергії на підігрів (охолодження) припливного повітря (рециркуляція повністю виключається).

Використання цих пристроїв в умовах Центральної Європи дозволяє знизити річні витрати енергії на підігрів і охолодження припливного повітря з 20-30 кВт · год / (м2 / рік) до 2-7 кВт · год / (м2 / рік). При цьому температура повітря, що подається в приміщення, дуже близька до необхідної температури повітря в приміщеннях. Це створює передумови для мінімізації пікового опалювального навантаження і оптимізації розподілу повітря всередині будівлі, а при високому рівні теплозахисту і низькою повітропроникністю зовнішніх огороджувальних конструкцій ефективним стає поєднання функцій вентиляції та повітряного опалення. І таким чином рішення на користь використання рекуперації повітря є оптимальним для системи вентиляції в Термодомі.