Фундамент – найважливіша частина будівлі. Це основа Вашого будинку. Він має бути виконаний правильно та якісно для того, щоб надалі уникнути багатьох труднощів і проблем, які можуть виникнути як на етапі будівництва, так і під час експлуатації будівлі.
Тип фундаменту визначається відповідно до рекомендацій геодезичних досліджень у «плямі» забудови, а також зважаючи на специфіку проекту та розробки конструктора.
Глибина закладання фундаменту повинна досягати глибини промерзання ґрунту в даному регіоні, для Київської області цей показник дорівнює 100-120 см. Перед заливкою бетону, необхідно засипати всю площу під фундаментом прошарком з річкового піску і щебеня, згідно з конструкторським рішенням. Це робиться для відведення дощових вод з-під фундаменту. Є також низка операцій, необхідних для правильного закладання фундаменту, але ми детально не будемо описувати їх, оскільки вони є аналогічними до традиційних технологій будівництва.
Єдиною важливою відмінністю є те, що стіна з термоблоків (якщо порівнювати її з цегляною стіною в 2 цеглини) має не 50 см товщини, а 25 і вага не 980 кг, а 360 кг, відповідно фундамент може бути значно тоншим.
Для стіни Термодому цілком достатньо, щоб фундамент був завтовшки 30 см, а не 60 см, як це було б у цегляному будинку. Цього достатньо для того, щоб витримати необхідне навантаження плюс чимала економія на матеріалах і земляних роботах. Перед зведенням стін необхідно вирівняти фундамент розчином і виконати гідроізоляцію всієї площі.
Стіни
Після того, як всі фундаментні роботи завершені, можна приступати до зведення стін.
Важливим моментом є той факт, що в перший день по периметру фундаменту встановлюється лише один ряд термоблоків, тобто 25 см заввишки
Потім потрібно ретельно виміряти відстані (довжину стін, діагоналі, кути) виставленого ряду. За допомогою рівня необхідно переконатися, що всі блоки виставлені рівно, як вертикально, так і горизонтально.
Це потрібно для того, що б у подальшому будівництві стіни не вело вбік і не було жодних відхилень від проекту.
Під час монтажу першого ряду формується архітектура цілого поверху, тому важливо врахувати у потрібних місцях укоси дверних і віконних отворів, місця примикання внутрішніх стін, встановити каналізаційні та вентиляційні труби усередині термоблоків (якщо це передбачено проектом), а також укласти арматуру.
Ми не рекомендуємо використовувати зварювальне устаткування під час монтажу арматури, оскільки це недопустимо в монолітному будівництві.
Армувати стіни слід на основі проектних розрахунків, враховуючи ті навантаження, які впливатимуть на стіну, тому дати однозначну відповідь про те, яким буде крок армування і діаметр арматури, може лише конструктор, що бере участь у розробці проекту, або фахівець ТОВ «Валькірія». Ми Вас ознайомимо лише з принципом армування стін.
По периметру всієї будівлі в перший ряд блоків, горизонтально, закладається арматурний каркас. Він складається з 4-х прутів арматури, зв’язаних між собою (відстань між прутами становить 10 см). Такий само каркас, тільки вертикально, повинен закладатися в кожен кут будівлі, в місцях віконних і дверних отворів і в останньому ряду блоків, перед укладанням панелі перекриття (інколи і у двох останніх рядах).
Після виконання всіх описаних вище операцій можна приступати до бетонування. Бетон слід заливати до рівня верхнього краю перемички термоблока. Поки бетон не застиг остаточно, потрібно ще раз перевірити чи правильно стоять блоки по горизонталі та вертикалі і за необхідності поправити їх. Після того, як у перший ряд блоків був залитий бетон, конструкцію потрібно залишити до наступного дня, щоб бетон набрався достатньої міцності для подальшого будівництва.
Наступного дня можна виставити ще 4-6 рядів термоблоків (висота 1-1,5 м) і пролити бетоном. Часто в індивідуальному будівництві (якщо беруть участь двоє-троє робітників) при виготовленні бетону безпосередньо на будмайданчику, робітники не встигають приготувати необхідну кількість бетону і заливають 2-3 ряди блоків (50-75 см.) в день, це не є порушенням технології будівництва. Просто швидкість зведення стін знизиться.
Ряд за рядом укладаються і бетонуються блоки до того моменту, коли потрібно буде вмонтовувати плити перекриття. Перш ніж накривати поверх панеллю перекриття, стіна повинна вистоятися 7-10 днів. Це необхідно для того, щоб бетон набрав міцність.
Формування кута
Кут формується шляхом складання термоблоків. Спеціальної форми блока для формування кута не потрібно, цілком можна обійтися стандартними рядовим і торцевим термоблоками. Для того, щоб бетон розподілявся по всьому периметру стін, зайві частини стінки термоблока вирізають. Таким чином, бетон заповнює весь внутрішній простір і утворює моноліт. Кут необхідно армувати.
Для цього в кутове вічко закладають арматурний каркас з 4-х прутів, зв’язаних між собою в’язальним дротом (відстань між прутами становить 10 см). Крім того, у два прилеглі до кута вічка необхідно також закласти вертикально по пруту арматури, як це показано на малюнку. Як уже говорилося, діаметр арматури і крок армування повинен розраховувати конструктор при створенні проекту. Якщо необхідно зробити кут певного градуса, термоблок відрізається звичайною ножівкою під необхідним кутом.
Віконні та дверні отвори
Знаючи спочатку, де розташовуватимуться віконні та дверні отвори будинку, необхідно провести додаткове армування. Для цього, в крайні до отвору комірки термоблоків, слід закласти по одному арматурному каркасу. Також необхідно проармувати верхню частину отвору.
Вся арматура й арматурні каркаси в’яжуться одне з одним в’язальним дротом. (мал. 2). У деяких випадках доцільніше використовувати розбірні блоки над віконними отворами. Враховуючи малий поперечний розріз пластикових перемичок, балка, яку ми отримуємо, буде більш бетоноємкою, а отже, міцнішою.
Армування потрібне для рівномірного розподілу навантажень на стіну будинку. Навантаження в кожному окремому випадку різні, тому діаметр арматури повинен призначити конструктор або фахівець ТОВ «Валькірія».
Панелі перекриття
Для пристрою міжповерхових перекриттів можна використовувати дерев’яні перекриття, монолітні або ж з/б плити, але в процесі будівництва та підготовки стіни для певного типу перекриття, існують деякі особливості.
Дерев’яні балки укладають таким чином (мал. 3):
Перш ніж заливати бетон в останній перед перекриттям ряд блоків, необхідно закласти арматурний каркас по всьому периметру будинку.
Бетон заливають до верхнього рівня перемичок останнього ряду блоків.
Після заливки бетону стіна повинна постояти 7-10 днів, за цей час бетон набирає необхідної міцності.
Потім потрібно вирізувати у верхній частині стінки блока, з внутрішньої сторони стіни, невеликий отвір (розмір залежить від перетину балки), для того, щоб надалі дерев’яні балки лягали на бетон. Якщо використовують рядові блоки, то отвори слід вирізувати в місцях комірок блока (не над перемичками), щоб балки лягали безпосередньо на бетон.
Після того, як дерев’яні балки були змонтовані на свої місця, необхідно укласти наступний ряд термоблоків. Для цього вирізують отвори потрібних розмірів у нижній частині стінки термоблока з внутрішньої сторони стіни.
Перед заливкою бетону необхідно зробити гідроізоляцію тієї частини блока, яка буде знаходитися в бетоні.
Знову заливаємо бетон в останній ряд блоків. Дуже часто, доцільніше використовувати в останньому ряду розбірні блоки. Монолітний пояс, який ми отримуємо, буде в такому разі міцніший. Це необхідно, коли поверховість будівлі становить вище за 2 поверхи.
Далі будівництво продовжується за звичайною технологією.
При з/б перекритті потрібне додаткове армування із-за великих навантажень на стіни.
Схема робіт така:
По всьому периметру будинку закладається арматурний каркас в останній ряд блоків (як це показано на малюнку 4).
Частина внутрішньої перегородки зрізається до перемички та підставляється знімна опалубка так, щоб монолітний пояс під перекриття був ширшим за товщину стінки блока.
Після заливки бетону стіна повинна постояти 7-10 днів, перш ніж на неї вмонтувати панель перекриття.
Після того, як була змонтована панель перекриття, потрібно відрізувати від блока одну стінку і поставити її з зовнішнього боку стіни. Стандартна панель перекриття має висоту 22 см, а стінка блока 25 см, 3 см, що залишилися, зазвичай використовують під стягування.
При використанні з/б перекриттів доцільніше використовувати в останньому ряду розбірні блоки. Рідше у двох останніх рядах. Монолітний пояс, який ми отримуємо, буде в такому разі міцніший. Це необхідно, коли поверховість будинку становить вище за 2 поверхи. Подальше будівництво відбувається за звичайною технологією.
Округлення
Щоб отримати округлені форми стін, використовують блоки стандартної форми та розмірів. З внутрішньої сторони блоків потрібно зробити вертикальні вирізи шириною 1-5 см (залежно від необхідного радіуса) навпроти кожного вічка. Потім блок згинають, і для того, щоб зафіксувати необхідну форму, внутрішню стінку блока скріплюють звичайним скотчем або склеювальною стрічкою. Після того, як із таких блоків була збудована стіна і залита бетоном, скотч можна видалити (коли вже бетон застигне).
Каналізаційні і вентиляційні труби
Що стосується вентиляції та каналізації, то це питання було враховане і вирішене при створенні термоблока, труби легко закладаються всередину і виводяться назовні там, де це необхідно. При закладанні вентиляційних і каналізаційних комунікацій, ми рекомендуємо використовувати ПВХ труби, оскільки вони надійніші і дешевші за свої чавунні аналоги. Труби треба вмонтовувати усередині стіни з термоблоків перед заливкою бетону. У результаті, ми отримуємо забетоновані труби, захищені з двох сторін по 5 см пінополістиролом. Використовуючи такі технології, ми максимально захищаємо труби від можливого псування.